تور گلاب گیری کاشان یک و دو روزه (نقد و اقساط)-ظرفیت تکمیل

۲۳ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۰:۱۵ کد : ۲۶۹۲۸ اطلاعیه ها و بخشنامه ها واحد گردشگری
تعداد بازدید:۱۱۲۵۷
احتراما به استحضار می‌رساند پیرو هماهنگی صورت گرفته با شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی شهرزاد بال اصفهان، همکاران محترم میتوانند نسبت به‌‌‌‌‌‌‌ ثبت نام در تور گلاب گیری کاشان در اردیبهشت ماه سال جاری (به صورت نقد و اقساط)، اقدام نمایند.
تور گلاب گیری کاشان یک و دو روزه (نقد و اقساط)-ظرفیت تکمیل

((قابل توجه کلیه کارکنان گرامی و اعضای محترم هیأت علمی، رؤسا و معاونین محترم پردیس‌ها، دانشکدگان، مراکز، مؤسسات و واحدهای ستادی))

واحد گردشگری اداره کل رفاه و سلامت کارکنان دانشگاه با همکاری شرکت گردشگری شهرزادبال اصفهان سفرنامه ای خاص برای شما در نظر دارد‌.

سفر به کاشان بزرگ …

آیا میدانید کشت گل محمدی در ایران قدمتی ۷۰۰۰ ساله دارد؟

  • آیا میدانید ب رزک به معنی کشاورزی و کوه بلند است و گلاب گیری در برزک قدمتی دیرینه دارد؟!
  • بازدید از برزک شهری با قدمت ۵۰۰۰ ساله و آئین باستانی. برزک کاشان کجاست؟ نقشه دانلود نمایید
  • بازدید از خانه بروجردی کاشان.
  • بازدید از آئین ۱۰۰۰ ساله تولید گلاب.
  • تجربه اقامت د ر هتل مهینستان راهب کاشان هتلی با قدمت قاجاری که به عنوان لوکس‌ترین اقامتگاه تاریخی از طرف میراث فرهنگی انتخاب شده. (تور دو روزه- در صورت تکمیل شدن)

گلاب گیری کاشان از گذشته‌های دور تاکنون در این شهر و شهرها و روستاهای اطراف آن برگزار می‌شود. اردیبهشت ماه زمان برگزاری مراسم گلاب گیری کاشان است.

یکی از معروف‌ترین سنت‌های متداول در میان ایرانیان به شمار می‌رود که از استان فارس در گذشته آغاز شده است. امروزه بخش قابل‌توجهی از آن در کاشان و مناطق اطراف آن انجام می‌شود. این آئین سنتی به‌دلیل قرار گرفتن در فصل بهار و همین طور شکوفایی گل محمدی در مزارع کاشان، حال و هوای خاصی دارد.

مردم کاشان و شهرهای اطراف آن مراسم گلاب گیری را با آدابی خاص و همراه با شکرگزاری انجام می‌دهند. این مراسم سهم قابل‌توجهی از رونق اقتصادی در این منطقه را سبب شده است. در حال حاضر، با تلاش مردم کاشان صنعت گلاب گیری این شهر در کنار جاهای دیدنی کاشان، به پدیده‌ای برای جلب گردشگران خارجی و داخلی نیز تبدیل شده است و در طول فصل بهار مسافران و گردشگران زیادی از کاشان و شهرها و روستاهای اطراف آن بازدید می‌کنند.

کاشان؛ شهری دوست داشتنی در استان اصفهان است که با نام‌های کاشون و کاشو نیز شناخته می‌شود. درست است که این شهر با بناهای تاریخی و آب و هوای کویری اش گره خورده ولی محبوبیت آن به دلیل برگزاری مراسم جذاب گلاب گیری و صادرات گلاب درجه یک است. آئینی که قرن هاست در فرهنگ این شهر ریشه دوانده و آوازه کیفیت و مرغوبیت گلاب‌های حاصل از این مراسم به آن سوی مرزهای جهانی رسیده است. اگر آشنایی سطحی با گلاب گیری و مراسم سنتی آن داشته باشید احتمالاً اسم قمصر را شنیده‌اید. قمصر یکی از توابع شهرستان کاشان است که به علت حاصل خیزی خاک و آب و هوای مناسب دارای زمین‌های کشت گل محمدی مرغوبی است. قمصر کاشان سال‌هاست که از این نعمت به خوبی استفاده کرده و گردشگران زیادی را به پای مراسم گلاب گیری می‌کشاند. این جشن بهاری که بیش از ۲ میلیون گردشگر را روانه باغ‌های گل محمدی قمصر کاشان می‌کند از اواسط اردیبهشت ماه شروع و تا نیمه‌های خردادماه ادامه دارد. استفاده از روش سنتی برای گلاب گیری، این مراسم را از بقیه گلاب گیر‌ی ها متمایز ساخته است.

بزرگ‌ترین مراسم گلاب گیری در قمصر کاشان

همانطور که پیش‌تر گفته شد شهر قمصر را مهد مرغوب‌ترین گلاب دنیا می‌دانند، همان گلابی که هر سال کعبه را با آن شستشو و می‌دهند و فضاهای مذهبی دیگر را به عطر آن آغشته می‌کنند. این شهر پر از باغ گل محمدی بوده و در سطح جهانی معروف شده است. شما به راحتی می‌توانید با تور گلاب گیری قمصر کاشان به جشن گلاب گیری بروید و روند تهیه گلاب را از نزدیک تماشا کنید. درِ کارگاه‌های گلاب گیری قمصر به روی همه گردشگران باز است. جالب است بدانید گلاب گیری قمصر بیش‌ترین بازدیدکننده‌های خارجی را دارد و قطب گلاب گیری ایران به شمار می‌رود.

مسیریابی قمصر کاشان

شاید برایتان سوال شده باشد که اگر بعد از گشت و گذار در کاشان و بازدید از جاذبه‌های آن هوس شرکت در این مراسم قمصر را داشتیم چگونه می‌توانیم به آن دسترسی داشته باشیم؟ باید در پاسخ بگوییم که از مرکز کاشان تا قمصر تنها ۳۰ کیلومتر است و با ۳۰ دقیقه رانندگی می‌توانید خود را به آن شهر برسانید. برای این کار می‌بایست ۳۰ کیلومتر را از کاشان به سمت جنوب برانید زیرا قمصر با موقعیت هندسی ۲۶ ۵۱ طول شرقی و ۴۵ ۳۳ عرض شمالی در قسمت جنوبی کاشان قرار گرفته است. قمصر کاشان دیدنی‌های معروف دیگری نیز دارد که به نام‌های موزه گلاب و باغ پرندگان شناخته می‌شود. در سفر به قمصر می‌توانید با این مناطق گردشگری نیز آشنا شوید.

مرغوب‌ترین گلاب کاشان

خوب است بدانید مرغوب‌ترین گلاب کاشان ازگل‌های محمدی ارتفاعات کاشان گرفته می‌شود، گل‌هایی که نسبتاً دیرتر شکوفا شده و گلاب غلیظ‌تری از آن‌ها تهیه می‌شود. برای همین مراسم گلاب گیر‌ی این نقاط چند روزی دیرتر از قمصر برگزار می‌شود. مرغوب‌ترین گلاب مربوط به روستاهای وادقان و ون است، این روستا در مرز استان‌های قم، اصفهان و مرکزی قرار داشته و ۵۰ کیلومتر از شمال کاشان فاصله دارند.

انواع گلاب قمصر کاشان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید گلاب‌ها انواع مختلفی دارند و فقط برخی از آن‌ها برای مصارف خوراکی مجاز هستند یا به عبارت دیگر با گلاب‌هایی که مصارف درمانی دارند، متفاوت‌اند. در واقع هر چه اندازه گل‌های سرخ در این فرآیند بیش‌تر باشد، گلاب غلیظ‌تر و سنگین‌تری تولید می‌شود.
گلاب سنگین: این نوع گلاب از مخلوط ۸۰ لیتر آب و ۳۰ کیلوگرم گل سرخ به دست می‌آید که به عنوان گلاب درجه یک شناخته می‌شود.
گلاب سبک: برای تهیه این نوع گلاب، ۸۰ لیتر آب و ۱۰ تا ۲۰ کیلوگرم گل سرخ لازم است که گلاب حاصل از آن عطر کم‌تری دارد و برای مصارف خانگی مناسب است.
گلاب دو آتیشه: در تهیه این گلاب به جای آب، گلاب و گل‌های محمدی را داخل دیگ مسی می‌ریزند و در نتیجه گلاب حاصل از ۲ بار تقطیر غلظت بالا، طعم گس و تلخی خواهد داشت.
گلاب سه آتیشه: در این روش نیز با ترکیب گلاب دو آتیشه و گل‌محمدی این فرآیند انجام می‌شود.
گلاب پس آب: بعد از گلاب گیر‌ی، تفاله‌های گل‌محمدی یک بار دیگر در دیگ مسی ریخته می‌شود و گلاب حاصل از آن، گلاب رقیقی با عطر و کیفیت کم است.

تاریخچه گلاب گیر‌ی قمصر کاشان

آثار باستانی کشف شده و بررسی اسناد بین المللی نشان می‌دهد که تولید گلاب در ایران و کاشان از عمری طولانی برخوردار است. با اینکه ایرانیان از چندین هزار سال پیش گل‌محمدی می‌کارند و این گل از گیاهان بومی ایران به شمار می‌رود ولی این آئین از هزار سال پیش شروع شده و تا به امروز ادامه داشته است. تا جایی که اکنون قمصر کاشان به عنوان قطب گلاب جهان شناخته شده و حجم زیادی از گلاب‌های تولیدی به خارج از کشور صادر می‌کند. علاوه بر این موضوع برای پی بردن به قدمت این پروژه می‌توان به طرح گل سرخ روی اشیای باستانی، سفرنامه‌ها و آثار نویسندگان تاریخی که مهر تأییدی بر این تاریخچه طولانی هستند اشاره داشت.

 


لوازم ضروری:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌لوازم پیشنهادی:


تور یک روزه

تاریخ تور: ۱۴۰۱/۰۲/۲۲ *مدت تور: یک روز *ظرفیت تور: ۲۵ نفر * شروع قیمت: ۵۹۵.۰۰۰ تومان

خدمات تور

اتوبوس vip, تور لیدر رسمی میراث فرهنگی, ناهار (چلوجوجه و…), یک وعده پک پذیرایی, بیمه مسئولیت, پرداخت ورودی‌ها, ثبت لحظه هاو…


 

تور دو روزه

تاریخ تور: ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ *مدت تور: دو روز *ظرفیت تور: ۲۵ نفر * شروع قیمت: ۱.۷۶۰.۰۰۰ تومان

خدمات تور

تجربه اقامت در هتل مهینستان راهب کاشان, بازدید موزه مردم شناسی برزک با بیش از ۵۰۰ اثر شناسنامه دار, یک وعده صبحانه, یک وعده پک پذیرایی, تور لیدر رسمی میراث فرهنگی, اتوبوسvip, ثبت لحظه‌ها, پرداخت بصورت نقد و اقساط, بیمه مسئولیت, تور لیدر محلی


تبصره: برای تمامی شاغلین (هر دو صندوق) و بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری (به غیر از بازنشستگان تأمین اجتماعی) امکان پرداخت اقساطی فراهم می‌باشد.


روش ثبت نام و رزرو

۱. تکمیل نمودن فرم درخواست معرفی‌نامه در سایت اداره کل رفاه و سلامت کارکنان دانشگاه دانشگاه، لطفاً اینجا را کلیک نمائید.

۲. دریافت معرفی‌نامه صادره از دبیرخانه ساختمان مرکزی دانشگاه تهران (طبقه همکف، جناب آقای طاهری).

۳. تماس با پشتیبانی شرکت جهت رزرو و دریافت اطلاعات تکمیلی از طریق شماره‌های اعلام شده:

(ارتباط از طریق واتس آپ: ۰۹۱۲۸۴۵۱۹۹۷) - (تلفن همراه :۰۹۱۹۳۱۸۷۸۹۲).

خواهشمند است جهت رزرو و دریافت اطلاعات تکمیلی سفرهای دیگر با واحد گردشگری دانشگاه تهران (۶۶۹۷۲۰۷۷ سنجربیگی) اقدام نمائید.

 


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: دانشگاه تهران اداره کل رفاه و سلامت کارکنان دانشگاه تهران سفر تورهای گردشگری


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.